Nové vyjezdové DA 15 L2T ve službách SDH Vyšní Lhoty 21.1.2016

DA 15 L2T
Náhrada za naší starou Avii

Ve čtvrtek 21. 1. 2016 od 11:00 hod. proběhlo v Ostravském trojhalí slavnostní předávání 50ks DA Mercedes Sprinter 4×4, které zakoupil MSK pro dobrovolné hasiče v našem kraji. Pro okres FM bylo původně vyčleněno 8ks této techniky. Výběr JSDH, které toto vozidlo obdrží, měl na starosti ÚO HZS FM. Podmínky byly dány zhruba takto: vozidla jsou určena pro JPO II. a JPO III., JSDH musí mít ve výjezdu DA starší 20 let, spoluúčast obce /cca 582 000,-/, vytápěná garáž a minimální výška vrat 3,25 m. Čas na rozmyšlenou byl do 7 dní. Obec byla oslovena ÚO HZS FM s tímto záměrem MSK v březnu 2015. Cena vozu před výběrovým řízením byla stanovena na 3 880 000,-. Zastupitelstvo naší obce předběžně souhlasilo s nákupem tohoto vozu a zároveň bylo rozhodnuto o zvýšení překladu a výměně vrat na naší zbrojnici v ceně do 300 000,- a to z důvodu nízké výšky vrat 3m. Mezi vybranými JSDH našeho okresu byly: Baška, Brušperk, Frýdek, Kozlovice, Krmelín, Raškovice, Vyšní Lhoty a Morávka – ta, ale na svém zastupitelstvu nákup neodsouhlasila a při pozdějším schválení již bylo pozdě a auto putovalo mimo náš okres. Výběrové řízení na nákup tohoto DA stanovuje konečnou cenu na 3 842 960,- Kč. Evropská unie se z programu „ Nákup dopravních automobilů pro jednotky požární ochrany“ podílí na nákupu 85%. Po návštěvě pana prezidenta ČR v obci byla zahájena rekonstrukce vrat a zvedání překladu. V listopadu byla rekonstrukce hotova. V prosinci 2015 se dovídáme, že rada MSK se rozhodla uhradit toto vozidlo ze 100% a že obec ušetří za spoluúčast 576 444,-Kč, takže auto bude poskytnuto zcela bezplatně a jediným výdajem pro obec tak je pouze havarijní pojištění vozidla. V lednu se dovídáme, že slavnostní předávání vozidel nebude v únoru 2016, ale již 21. 1. 2016. Slavnostního předávání vozidla v Ostravě se zúčastnili: starostka obce ing. Dana Nováková, velitel JSDH Miroslav Očadlý ml. a Martin Motyčka. Vozidlo bude pět let v majetku MSK a poté bude bezplatně převedeno do majetku obce Vyšní Lhoty.

SDH Vyšní Lhoty touto cestou děkuje Zastupitelstvu obce Vyšní Lhoty, MSK, ÚO HZS FM a EU.

Parametry DA 15 L2T Mercedes Benz Sprinter 516 CDI Kawa 4×4 5t :
– počet míst k sezení 8+1
– hmotnost 5,5t
– max. rychlost 120 km/h
– celková délka 7 290 mm
– celková výška 3 250 mm
– automatická převodovka

Výbava:
– vodní nádrž o objemu 300 l
– přenosná požární stříkačka
– kalové čerpadlo
– elektrocentrála
– vysokotlaké hasící zařízení
– plovoucí čerpadlo
– motorová řetězová pila
– 4 x dýchací přístroj + 2 ks náhradní láhve
– třídílný nastavovací žebřík
– 10 ks hadice B75
– 5 ks hadice B52
– hydrantový nástavec – kulový
– rozdělovač s kulovými uzávěry
– 4 ks proudnic – s uzávěrem, clonová, kombinovaná
– sběrač, sací koš
– 3 ks sací hadice, 4 ks sací hadice ke kalovce
– trhací hák, rybařské kalhoty, pákové nůžky, prodlužovací kabely, lopata, rýč, krumpáč, vidle, kopáč, koště, stojatý ejektor, sekera bourací, štípací sekera, motykosekera, páčidlo, oblouková
pila, 2 ks přejezdový můstek, nosítka, 5 ks svítilen, kominický ježek, 7 ks reflexní vesta, 2 ks halogenové světlo se stativy, různé klíče a spoustu dalších věcí.