Reportáž Nová Ves 2011


5. kolem zavítala Beskydská liga do Nové Vsi na tradiční Pohár Lysé hory, který letos slavil jubilejní 40. ročník. Na první klasickou rovinku na 2B jsme se těšili, ale vytrvalý déšť nám opět nedovolil trénovat, takže jsme měli trochu obavy z našeho výkonu. Počasí se v sobotu naštěstí umoudřilo a tak jsme nezmokli alespoň při samotné soutěži. Byť jsme volali pro rezervaci startovního pořadí s jindy dostatečným předstihem, tady nám zbyla až 26. a 30. pozice, takže jsme nepřijeli na začátek soutěže, ale dorazili až později.

Uteklo nám tak prvních pár útoků – domácí ženy zajely skvělý čas 17,399s a vedly svou kategorii. Na průběžně druhém místě byly ženy Opatovic s rovněž výborným časem 17,734s a na třetím Tísek s časem 18,871s. Mužskou kategorii vedli také domácí v čase 14,633s, na levém terči však měli neuvěřitelných 13,490s. Druhé byly Trojanovice s pro ně podprůměrným časem 15,486s, třetí Malenovice, které taky určitě nebyly s časem 16,033 spokojeny a o chlup za nimi Opatovice se 16,096s.

Přijeli jsme právě tak akorát na útok našich kamarádů ze Skalice. Košík se Hanysovi povedl za 3,55s, pak ale asi nepustil dostatečně savici ven z kádě, protože měl Kvaša trochu problém s naražením. Voda tak šla z mašiny za 8s. Jejich starší osmnáctka už jim však moc nestačí, tady tlačila skoro 7s, takže vodu měli kluci na proudech až v cca 15. sekundě. Packal se s tím popral za 15,453s, Riči ještě trochu prostříkal na výsledných 15,833s. Ještě loni by to stačilo na 3. místo v lize, v rostoucí konkurenci však nyní obsadili v lize 6. místo a získali 14 bodů. V soutěži pak skončili čtrnáctí.

Pak následovala dvojice ženských týmů, které velmi zajímaly naše holky, protože se v tabulce pohybují v jejich bezprostřední blízskosti. Nejdříve Palkovice zajely ne moc dobrý čas 23,646s. Měly celkově pomalejší zadek a k tomu se přidal prostřik na pravém proudu. O něco lepšího času 21,444s pak dosáhly Fryčovice. Pořád to ale bylo daleko od hranice 20s a naše holky tak měly velkou šanci je porazit.

Další zástupce MSL, Svinov A, sice pokořil hranici 15s, ale chlapi moc spokojeni nebyli. Umí určitě lepší čas než 14,886s. Koš byl za 3,7s, voda šla za 7,65s, výstřiky 13,77s. Proudaři ale dlouho hledali střed terče.

Chlapi z Palkovic měli dost pozdě vodu, proudaři na ni čekali u terčů. Výsledný čas 18,168s stačil na 22. místo a 9 bodů.

Naděje áčka Hájova na stažení náskoku Nové Vsi skončila na prostřicích proudařů. Zadek vyšel perfektně – koš 3,33s, voda z mašiny 7,5s. Z výstřiku v čase 13,5s však proudaři nevykouzlili víc než 15,246s. Levých 14,533s by na Novou Ves stačilo, ale na kdyby se nehraje.

Průběžné třetí místo v lize drželi muži Fryčovic. Letos mají výbornou formu a tu potvrdili i zde. Koš 3,73s (ale hodně, hodně na hraně – nevypadal, že jde do kádě našroubovaný), voda 8,1s, výstřiky 14,44s a celkový čas 15,574s. Za tento výkon získali 17 bodů a celkové 9. místo.

Chlapi ze Pstružího předvedli solidní výkon v čase 16,573s. Obsadili 19. místo a získali 12 bodů.

Po nepovedeném pokusu v Palkovicích se nyní čekalo, jak se podaří mužům z Bystrého napravit svou reputaci. Vůbec jim ale nevyšel košík, což je na rovince velký problém. Hodně zpožděná voda pak nedovolila docílit lepšího času než 19,668s. Získali tak jen 7 bodů a opět tak zažili citelnou ztrátu na první trojku.

Podprůměrné pokusy pak předvedli muži Brušperku (20,050s, 25. místo, 6 bodů) a ženy Pstružího (22,233s, 11. místo, 8 bodů). Ani ženy Bystrého se nedostaly pod 20s, zapsaly si 20,533s. Za tento čas ale získaly hodně slušných 10 bodů a obsadily 8. místo.

Za holky z Hájova zaběhla levý proud naše Pavla, pro kterou to byl první start po dvou týdnech. Formu ale neztratila a doběhla i s rychlou vodou až k čáře. Bohužel hledala střed terče opravdu dlouho a prostříkala to až na 18,933s. Pravá proudařka byla od terče dál, ale trefila to na 17,633s. Je to škoda, ale na Novou Ves by to ani tak nestačilo a nikdo z ligy se už před Hájov nedostal, takže ztratily v boji o titul jen bod.

Domácí mužské béčko ukázalo, že i oni umí a s časem 15,665s obsadili 11. pozici.

Naše holky běžely po dovolených a zraněních konečně v kompletní sestavě. U Lucky se bohužel projevilo tréninkové manko a nezapojila béčko na rozdělovač. Naštěstí jsem stál poblíž stroje a stačil jsem zařvat na Petru ať počká s plynem. Útok se tak podařilo dokončit aspoň v čase 22,641s. Škoda, že při zamotaných hadicích u rozdělovače přišla nalevo později voda, čas pravého terče (21,293s), by aspoň stačil na přímé konkurentky z Fryčovic a Pstružího. Takto z toho bylo 12. místo a 7 bodů.

Výborný výkon byl k vidění u Metylovic mužů B. S časem 15,187s obsadili 6. místo.

Domácí ženy B si zapsaly solidní osmnáctku – přesněji 18,896s a obsadily 5. místo.

Košaři Starých Hamer košík vůbec nesedl, pak mu ještě pěkně kmitaly ruce v kádi :) K tomu se přidal bezmála třísekundový prostřik na pravém terči a bylo z toho jen 21,833s. Chlapi skončili na 27. místě a brali 5 bodů.

Pak už jsme šli na start konečně my. Lukášovi vyšly špatně šichty, takže jsme si na nálivku půjčili Kvašu ze Skalice. Jinak jsme byli kompletní. Alešovi vyšel náramně košík, což také vyzdvihl komentátor – podařil se mu za 3,64s. Kvaša perfektně nabral a voda šla z mašiny za 7,56s, to se nám ještě nikdy nepodařilo. I předek nám vyšel a proudaři zaklekávali s vodou za 14s. Nestihli se však ideálně srovnat a zamířit. I tak z toho byla konečně naše první patnáctka – 15,633s! Radost byla o to větší, že jsme vyhráli sázku s Alešem o 50l bečku piva :) V soutěži jsme skončili na 10. místě a získali výborných 16 bodů. Kuriozitou je, že jsme opět těsně zaostali za Fryčovicemi, tentokrát o 0,059s :)

Trojici neplatných pokusů předvedli Metylovice muži A, ženy Bašky a ženy Krmelína, za které běžela proud naše Nikol.

Ženy Metylovic s Gabkou Kubalovovu na levém proudu předvedly pěkný čas 17,968s a zařadily se na třetí pozici. Gabka však měla nalevo úžasných 16,737s, s čím se dala celá soutěž s náskokem vyhrát.

Celkově pomalejší vodu měli muži z Bašky – koš 4,18s, voda z mašiny za 9s. Proudaři chvíli čekali na vodu a mohli v pohodě zamířit. Přesto s výstřikem za 15,34s dosáhli času „jen“ 16,547s. Obsadili 18. místo a brali 13 bodů.

Karolinka měla také trochu pomalejší zadek, voda však byla na proudnicích za ještě dobrých 15,07s. Jejich proudaři ale taky umyli terče a s časem 16,689s obsadili 20. místo a získali 11 bodů.

Další ne moc povedený útok předvedly ženy Starého Města. S časem 33,433s obsadily 15. místo a získaly 4 body. Chlapi z Hukvald čekali s vodou, na levém proudu totiž měli ženu, která s nimi už asi bude běhat celou sezónu. Za čas 25,233s brali 3 body.

Satani z Kozlovic tady chtěli vyhrát a to se jim taky povedlo. Koš 3,87s, voda 7,96s, výstřiky 13,6s = výborný čas 14,493s.

Muži Starého Města předvedli se svým strojem asi maximum a dosáhli času 23,080s. Možná s rychlejším zadkem to mohlo být o sekundu či dvě rychlejší. Tady získali 4 body a obsadili 29. místo.

O dost výkonnější stroj má Lučina. Jejich ženy se však ještě musí naučit využít jeho potenciál. Vůbec jim nevyšel zadek, to ale trochu zachránilo béčkařku, která tahala hadici přehozenou přes rameno. Kdyby jí tam v tu chvíli přišla voda, nemuselo to dobře dopadnout. I tak se stačila nasucho třísknout do nosu spojkou. Docílený čas byl 26,533s, což znamenalo 14. místo a 5 bodů.

Lučina muži s prostřikem napravo zajeli čas 19,475s (LP 17,533s) a brali 8 bodů. O zpestření soutěže se postarali muži Janovic, kteří předvedli útok pouze v 5 lidech. Nejtěží roli měl nalívač, který nabral a potom musel utíkat na proud. Docílený čas 35,533s byl nejpomalejší za celý den, ale o to tady vůbec nešlo. Je opravdu sympatické, že dojeli i s méně lidmi. Měli by si z nich vzít příklad některé týmy z našeho okrsku, které se na nedostatek lidí vymlouvají neustále.

O největší překvapení soutěže se alespoň pro mě postaraly Stanislavice. Podle svých vlastních slov předpokládali čas 17,22s, realita ale byla o dost lepší. Výborný čas 15,784s jim přinesl 15 bodů, celkově skončili na 13. místě.

Bartovičtí muži chtěli také vyhrát. Vodu na to i přes menší zaváhání na nálivce měli. Výstřiky za 13,45s byly jedny z nejrychlejších ten den. Prostřiky na proudech však znamenaly čas 14,639s. V tu chvíli komentátor hlásil druhé místo – podle toho, co bylo na výsledkové tabuli, měl pravdu. Nová Ves tam totiž měla 14,663s. To ale domácím nesedělo a tak se podívali ještě jednou na video. Tam bylo 14,633s a tak Bartovice nakonec skončily až třetí.

Frýdku A se letos nedaří a sérii bídných výkonů prodloužili i zde – tentokrát strojník nezapojil proudařovi céčko. Byl z toho čas 32,933s a pouze 2 body.

Horní Žukov zaznamenal 1,6s prostřik na levém terči a bylo z toho jen 18,033s. Za tento výkon získali 10 bodů a obsadili 21. místo.

Na vítězství měli svůj útok rozběhnutý i muži z Mistřovic. Koš 3,42s, voda za 7,33s a výstřiky za 13,14s byly opravdu brutální. Ale opět ty prostřiky … výsledný čas 14,666s naknec nestačil ani na bednu. Levý čas 14,038s by ale na vítězství stačil bohatě.

Reputaci frýdeckých mužů zachránilo alespoň částečně jejich béčko. Slušný čas 15,733s stačil na 12. místo.

Soutěž uzavřely ženy Frýdku. Jako jeden z mála ligových týmů se dostaly pod 20s a získaly tak 11 bodů za 3. místo v lize. S časem 19,645s se umístily na 7. místě v soutěži.

První místo u mužů tak patřilo Kozlovicím, druhé domácí Nové Vsi a třetí Bartovicím. První 3 místa v lize obsadila Nová Ves, Hájov a Fryčovice. My jsme byli podruhé za sebou čtvrtí.

Ženskou kategorii vyhrály domácí ženy, druhé místo obsadily Opatovice a třetí Metylovice. V lize to pak vypadalo následovně: 1. Nová Ves, 2. Hájov, 3. Frýdek. Naše holky byly až 7.

Organizačně tato soutěž byla jako každý rok na velmi vysoké úrovni. Konečně také vyšlo počasí a nebyl problém s podmáčenou tratí. Trochu horší to bylo s dodržováním pravidel na základně, kdy to dotyčný rozhodčí moc neřešil. Hlavně pravidlo o nedotýkání se savice země bylo dle mého zbytečné a u pár týmů to opravdu nevypadalo, že se savice země nedotýká.


Dodatek: Bylo mi vysvětleno, jak to vlastně s tím nedotýkáním savice země je. Mělo by to tedy být tak, že pokud se země dotýká jen šroubení a ne samotná savice, je to v pořádku. Samozřejmě savice musí „pružit“ – nesmí být o šroubení opřená. Toto jsem netušil a děkuji za vysvětlení. Tímto se tedy omlouvám.


Ligová tabulka vypadá po pěti kolech takto: 1. stále Nová Ves s 93 body, Hájov na druhém místě ztrácí 3 body. Už trochu nazpět jsou Fryčovice, které mají bodů 80. Čtvrté místo si udrželo Bystré, ale s 69 body už nabrali výraznou ztrátu na nejlepší. Pátá je s 67 body Skalice a šestí jsme my, máme 61 bodů.

Ženskou kategorii vede Nová Ves, má už 60 bodů. Stíhá je Hájov s 54 body. Pak už je výraznější mezera – na třetí místo se dostaly Fryčovice (45 bodů), naše holky dohnaly Palkovice a sdílí s nimi 4. místo se 44 body. O dva body nazpět je pak Pstruží.

2 komentáře u „Reportáž Nová Ves 2011“

Napsat komentář